e są zaskoczeni tym, jak satysfakcjonujące może być doświadczenie grupy.
Grupy mogą pełnić rolę sieci wsparcia i forum rezonansu. Inni członkowie grupy często pomagają ci wymyślić konkretne pomysły na poprawę trudnej sytuacji lub życiowego wyzwania i po drodze pociągają cię do odpowiedzialności.
Regularne rozmawianie i słuchanie innych pomaga również spojrzeć na własne problemy z odpowiedniej perspektywy. Wiele osób doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym, ale niewielu mówi o nich otwarcie osobom, których nie znają dobrze. Często możesz czuć się tak, jakbyś tylko zmagał się z problemem — ale tak nie jest. Może być ulgą, gdy inni rozmawiają o tym, przez co przechodzą, i zdasz sobie sprawę, że nie jesteś sam.
Różnorodność to kolejna ważna korzyść z terapii grupowej. Ludzie mają różne osobowości i pochodzenie, i patrzą na sytuacje na różne sposoby. Widząc, jak inni ludzie radzą sobie z problemami i dokonują pozytywnych zmian, możesz odkryć całą gamę strategii radzenia sobie z własnymi problemami.
Pomoc terapeuty
Długotrwałe zmaganie się ze stresem nie pozostaje bez śladu na naszej psychice. Zaburzenia snu i odżywiania, lęki, problemy w kontaktach międzyludzkich - wszystko to komplikuje nasze życie i pogarsza jego jakość. Psychoterapia pomaga wypracować najodpowiedniejsze formy radzenia sobie z naszymi problemami, oraz przede wszystkim je rozpoznaje i nazywa. Jeśli cenimy sobie wsparcie innych ludzi, dobrym wyborem może być terapia grupowa, na której pracować będziemy nie tylko z terapeutą ale też z innymi potrzebującymi pomocy.
Specjaliści pomagają takim osobą wyjść z
U wielu osób po izolacji spowodowanej pandemią i pracą zdalną ujawniły się zaburzenia adaptacyjne, readaptacyjne i problemy z ponownym odnalezieniem swojej roli w grupach społecznych: rodzinie, miejscu pracy, nauki czy rozrywki. Nie każdy jest w stanie poradzić sobie sam z tego rodzaju problemem. Z pomocą przychodzą specjaliści. Psychoterapia i terapia grupowa przynoszą doskonałe efekty dla osób wyalienowanych z powodu COVID-19. Specjaliści pomagają takim osobą wyjść z kryzysu, zaś akceptacja grupy i osób o podobnych problemach pomoże przełamać lęk przed ponownym otwarciem na drugiego człowieka i readaptować się do życia w zbiorowości.
Nie ma co prawda jednego prawidłowego
Psychoterapia w swojej nauce przewiduje pewnego rodzaju leczenie, w którym bierze udział większa grupa osób. Terapia grupowa odbywa się regularnie, a jej spotkania są w określonej grupie osób, których prowadzi jeden lub dwóch terapeutów. Nie ma co prawda jednego, prawidłowego schematu terapii grupowej, jednakże w swoich działaniach zdecydowanie pomaga pacjentom o podobnych schorzeniach. Inaczej działają grupy terapeutyczne w terapii uzależnień, inaczej gdy mamy do czynienia z osobami chorymi na przykład na schizofrenię, czy nerwice. Jedno jest pewne – terapia grupowa to zdecydowanie coś innego niż terapia indywidualna, w której leczenie polega wyłącznie na kontakcie pacjenta z terapeutą. Podobnie jak w terapii indywidualnej, istnieją różne działy i modele, w których tworzony się program terapii grupowej. Zależy to głównie od terapeutów i rodzaju schorzenia danych pacjentów.